Existuje celá řada různých způsobů, jak ochránit svůj majetek v případě nepříznivého vývoje na finančních trzích. Všechny se však odvíjí od několika málo principů. Jedním z nich je diverzifikace.
Řada způsobů využití
Již staré lidové pořekadlo říká, že by se člověk měl vyhýbat „sázkám na jednu kartu“ nebo „nemít všechna vajíčka v jednom košíku“. To je v základu definice diverzifikace, tedy snížení rizika pomocí rozdělení investice.
Lze na ni nahlížet z několika úhlů pohledu. Pohled jedné třídy aktiv, kdy kromě akcií Googlu nakoupím i akcie Shell nebo Wallmart, je příliš omezený a třeba v dnešní době by byl jedním z důvodu, proč by člověk dosahoval relativně vysokých ztrát. Je nutné začít u nejširších oblastí, tedy investice do sebe sama a svých blízkých, konkrétně pak skrze vzdělání a péči o zdraví. Pokud si totiž člověk postupně zvyšuje kvalifikaci a udržuje se v dobré kondici, výrazně tím roste jeho produktivita, což má pozitivní vliv na jeho schopnost dostat se k dalšímu kapitálu. Speciální nadstavbou je pak networking, tedy budování sítě kontaktů a její monetizace.
Další oblastí je práce na dostatečně robustní finanční rezervě, která je rychle likvidní a zároveň bezpečně uložená. Slouží k vykrytí nenadálých potřeb, aby se člověk kvůli každé poruše televize či auta nemusel hned zadlužovat.
Třetí oblastí je bydlení, potažmo investice do nemovitosti. Zde záleží na možnostech a prioritách každého zvlášť. Pozemky, garáže, parkovací stání, developerské projekty nebo byty k rekonstrukci, stačí si vybrat. Jen je nutné pamatovat na likviditu. Ostatně při současných cenách nemovitostí se čím dál častěji mluví o tom, že Česko je zemí „nesolventních“ milionářů, tedy že pomalu každá domácnost vlastní nemovitost v milionové hodnotě, avšak řada z nich má problém zaplatit vůbec základní provozní náklady.
Ostatně zajistit si bydlení „ve svém“ je nadále v Česku vnímáno jako jedna z priorit aktivního života, obzvlášť pro mladší generace to však přestává být dogma. Nájem momentálně vychází prakticky ve všech krajských městech výrazně levněji než splátky hypotéky za pořízení podobné nemovitosti. Takto „uspořené“ prostředky lze navíc investovat a v budoucnu mít možnost svou bytovou situaci řešit i jinak než nájmem, pokud by o to byl zájem.
Navíc do nemovitostí lze dnes investovat i skrze celou řadu specializovaných fondů, a to i od pár stokorun měsíčně. Populární jsou též investiční platformy, které umožní podílet se na investičním příběhu jednotlivých developerských projektů.
Podobný přístup je možné aplikovat i při budování portfolia cenných papírů, které jsou dalším investičním aktivem. Jednotlivé akcie, dluhopisy, ETFka či různé smíšené podílové fondy, možností je celá řada. Navíc díky digitalizaci je možné vše řídit, tedy nakupovat či prodávat, z pohodlí domova nebo s mobilem v ruce prakticky odkudkoliv.
Kapitolou samu pro sebe jsou letos kryptoměny, které zažívají po boomu covidových let opravdu krvavou lázeň. Kdo se držel základních pouček diverzifikace, tedy mj. investovat do vysoce rizikových aktiv pouze „zbytné“ prostředky, určitě ho stávající situace netěší, ale absolutně by neměl řešit nějaké existenční problémy.
Při správné skladbě investičního portfolia by tedy neměly být opomenuty žádné z následujících položek.
1. Vlastní rozvoj / své rodiny
2. Likvidní rezerva
3. Nemovitosti ve fyzické podobě či jejich alternativa
4. Investiční cenné papíry
5. Alternativní investice jako krypto, sběratelské předměty apod.
Procentuální zastoupení jednotlivých tříd aktive je již na každém z vás zvlášť.