Data z tuzemské ekonomiky za první dva měsíce letošního roku zatím nedávají příliš důvodů k tomu předpokládat, že meziročně začne inflace výrazně klesat a její hodnota brzy dosáhne dlouhodobého cíle ČNB, tedy hodnot okolo 2 %. A to ani přes vysokou srovnávací základnu minulého roku, kdy se průměrná roční míra inflace zastavila na hodnotě 15,1 %.
Pozvolný pokles
Meziroční růst cen v únoru zpomalil na 16,7 % z lednových 17,5 %. Meziměsíčně pak ceny vzrostly o 0,6 %. Obě hodnoty jsou jen mírně nad stávající ekonomickou prognózou ČNB. Dle ní by inflace na konci roku měla při meziročním srovnání dosáhnout úrovně 10,8 %. Dle aktuálního vývoje to však vypadá, že úroveň inflace bude nakonec ještě o něco výše.
Zdražování tedy mírní svou dynamiku, přesto se zatím nedá hovořit o tom, že by narazilo na svůj strop. V únoru ceny dál nahoru táhly alkohol, dovolené, kultura nebo zboží na údržbu domácností.
Naopak směrem dolů zamířily ceny bydlení propisující se do inflace skrze takzvané imputované nájemné nebo oblečení. Pozitivně se také projevuje pokles ceny energií.
Investováním k ochraně kupní síly
Již druhý rok po sobě jsou úspory střadatelů vystaveny působení vysoké inflace. Pokud se potvrdí stávající odhady, ztratí za dva roky čtvrtinu své hodnoty. Jinak řečeno, běžný nákupní košík bude při totožné zaplacené sumě obsahovat o čtvrtinu méně zboží a služeb.
Stále je však možné takovéto dopady inflace na své úspory alespoň zmírnit, a to skrze investování. Ostatně i obyčejné spořicí účty dnes bez jakýchkoliv omezení přinesou zhodnocení přes 5 %. Konzervativní nástroje, jako třeba podílové listy nemovitostních fondů, pak dnes cílují své roční zhodnocení na 6 až 8 %. Možnosti tedy jsou. Dnes více než jindy je pak potřeba se investováním aktivně zabývat, inflace totiž na nic nečeká.